Młode Sztuki: KN Teatr i PolitykaDziś czas na drugi wywiad z jednym z uczestników Festiwalu Teatrów Studenckich START. Na tapetę bierzemy Marcina Pietrowskiego z Koła Naukowego „Teatr i Polityka”. Zapraszamy do lektury!

Ola Ćwik: Zacznijmy od krótkiego przedstawienia nam Twojej osoby. Na co dzień studiujesz, masz na pewno mnóstwo obowiązków, a i tak znajdujesz czas na spełnianie się w teatrze. Rozumiem, że teatr to Twoja pasja? Tu mam na myśli i grę aktorską, i Teatr jako sztukę.

Marcin Pietrowski: Zgadza się. Kim byśmy byli, gdybyśmy nie posiadali żadnych zainteresowań? Żadnych pasji? Studia, praca, obowiązki, to wszystko są rzeczy ważne, od których się nie uwolnimy, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, w której będziemy zaniedbywać nasze pasje. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której zrywam wszelkie stosunki związane z teatrem. Byłoby to niewątpliwie jedno ze smutniejszych rozstań w moim życiu.

O.Ć.: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z występowaniem na scenie? Czy oprócz grupy studenckiej udzielasz się gdzieś jeszcze?

M.P.: Jeśli mam być super dokładny, to moja przygoda z prezentowaniem się na scenie, zaczęła się, gdy poszedłem do przedszkola. Tam, już jako 3-4 latek uwielbiałem grać pierwsze skrzypce w każdym przedstawieniu. Niezapomniana rola wilka z ,,Czerwonego kapturka’’, genialna kreacja mieszkańca państw arabskich w musicalu na podstawie piosenek Majki Jeżowskiej, książę z bajki... Uwielbiałem recytować, śpiewać, tańczyć i błyszczeć przed wszystkimi rodzicami, którzy stanowili naszą widownię. Aż łza się w oku kręci. Obecnie, Koło Naukowe ,,Teatr i Polityka” jest jedynym miejscem, w ramach którego występuje na scenie, co nie oznacza, że jest jedynym miejscem, w którym realizuję swoja pasję związaną z teatrem.

O.Ć.: Jeżeli chodzi o samo Koło, wiesz jaka jest jego historia? Kiedy powstał i na skutek czego?

M.P.: Oczywiście. Koło powstało w 2006 roku w pociągu relacji Gdańsk - Warszawa, którym to razem z dr Danielem Przastkiem, opiekunem Koła, podróżowali studenci Instytutu Nauk Politycznych. W kilkuosobowym gronie stwierdzili, że warto założyć koło naukowe, które nie będzie stricte związane z nauką, wbrew swojej nazwie, a któremu bliżej będzie to sztuki - sztuki teatralnej. Tak o to narodziła się organizacja studencka, która na dzień dzisiejszy ma na swoim koncie 9 spektakli, dwa festiwale teatralne i wiele innych inicjatyw kulturalnych. 

O.Ć.: Kim są jego aktorzy/członkowie/ekipa?

M.P.: Przede wszystkim są nimi studenci. Zwłaszcza studenci Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, ale są z nami również studenci prawa, kulturoznawstwa, stosunków międzynarodowych oraz lingwistyki stosowanej. Są to osoby, które nie są profesjonalnymi aktorami, nie ukończyli szkół aktorskich, a teatr jest dla nich miejscem, w którym mogą się po prostu zrealizować. Opiekę nad nami sprawuje dr Daniel Przastek, naczelny reżyser Koła. 

O.Ć.: A jak Ty tam trafiłeś?

M.P.: O Kole dowiedziałem się podczas pamiętnego obozu integracyjnego w Poroninie. Wrzesień 2011 roku. Zaskoczyło mnie to, że w Instytucie Nauk Politycznych działa koło naukowe, które silnie związane jest ze sztuką, jaką jest teatr, a ponieważ dopiero co rozstałem się z XXVIII L.O. im. Jana Kochanowskiego w Warszawie, w którym to tradycja teatralna sięga lat 90, wiedziałem, że będzie to szansa, aby kontynuować swoją przygodę z prezentowaniem się na scenie.   

O.Ć.: Sztuka, którą przedstawiacie jest najświeższa z Waszego repertuaru? Dlaczego wybraliście akurat tę?

M.P.: Tak, jest to nasz najnowszy spektakl. Premiera Wesela miała miejsce w kwietniu zeszłego roku. Przygotowania nad nią trwały prawie 2 lata. Co prawda w październiku 2013 roku pojawiła się koncepcja nowego spektaklu, jednak wspólnie stwierdziliśmy, że to właśnie Wesele chcemy zaprezentować publiczności Festiwalu Teatrów Studenckich START. Stąd taki, a nie inny wybór.

O.Ć.: Czego oczekujesz od Festiwalu START?

M.P.: Głęboko wierzę, że będzie to miejsce, które na nowo zaznaczy wysoką pozycję ruchu, jakim jest teatr studencki w przestrzeni akademickiej oraz pozwoli nam - teatrom akademickim, zaprezentować się szerszej publiczności, a nie tylko znajomym ze studiów.

Rozmawiała Ola Ćwik

 

.

Pod Paski

Littera nocet

Zobacz nasze autorskie cykle

Młode Sztuki

Jeden i Pół

Park Sztywnych

Park Sztywnych

.

Na Żywca

loża konesera