Teatralne nadzieje i oczekiwania

Gdy mijają wakacje, większość teatromanów nerwowo przegląda prasę codzienną i strony internetowe scen teatralnych w poszukiwaniu zapowiedzi repertuarowych. Nadchodzący sezon artystyczny 2014/15 rysuje się niezwykle obficie i interesująco. Nie zabraknie na afiszach znanych nazwisk reżyserów i intrygujących tytułów. Należy mieć nadzieję na równie ekscytujące przeżycia teatralne. Oto pięć najbardziej oczekiwanych warszawskich premier nadchodzących miesięcy w subiektywnym wyborze.
 
Idiota w reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa, Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny. Fot. Dmitrij Matwiejew

1. Jubileusz 250-lecia teatru publicznego w Polsce uświetni na deskach Teatru Narodowego inscenizacja narodowego poematu Dziady Adama Mickiewicza. Reżyseria została powierzona wielkiemu magowi i mistykowi litewskiej sceny Eimuntasowi Nekrošiusowi. Należy oczekiwać widowiska nasyconego metaforą, symboliką i delikatną nutą teatralnej poezji. Porównania będą nieuniknione, wszak poprzedni sezon przyniósł dwie znaczące inscenizacje dramatu w reżyserii Michała Zadary we wrocławskim Teatrze Polskim i Radosława Rychcika w poznańskim Teatrze Nowym.

2. Teatr Studio zaprosił tegoż ostatniego do przygotowania wersji scenicznej powieści Patricii Highsmith z roku 1955 Utalentowany pan Ripley. Tym razem zestawienie z wersją filmową z roku 1999 będzie naturalne, gdyż trudno zapomnieć o ekranizacji, w ktorej swój talent potwierdzili Matt Damon, Jude Law, Gwyneth Paltrow i Cate Blanchett. Przeżycia najwyższych lotów gwarantowane.

3. Ciekawie zapowiada się premiera Teatru Ateneum Mary Stuart Wolfganga Hildesheimera w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Dodatkowym atutem wieczoru będzie ścieżka muzyczna autorstwa Mai Kleszcz i Wojtka Krzaka, czyli duet incarNations.

4. Najbardziej elektryzującą sceną Warszawy ma szansę stać się Teatr Powszechny pod nowym kierownictwem Pawła Łysaka. Zapowiedzi prasowe zwiastują gorące nazwiska reżyserów: Wojtka Klemma, Mai Kleczewskiej, Wojciecha Farugi, Piotra Cieplaka i Michała Zadary. Pierwsza wiele obiecująca premiera to Wojna i pokój według Lwa Tołstoja w adaptacji Pawła Sztarbowskiego i reżyserii Marcina Libera.

5. Pozycja piąta to lżejszy format, ale przygotowany przez mistrza gatunku Wojciecha Kościelniaka – muzyczna wersja Kariery Nikodema Dyzmy według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w Teatrze Syrena. W roli cwaniaka i karierowicza zobaczymy Przemysława Bluszacza. Czy uda mu się dorównać kreacji Romana Wilhelmiego z niezapomnianego serialu Telewizji Polskiej, dowiemy się już w październiku.
Maskarada w reżyserii Nikołaja Kolady

Nadchodzący sezon to również ciekawe festiwale. Teatr Studio przedstawi monograficzny przegląd spektakli Nikołaja Kolady. Z jego jekaterynburskiego teatru zobaczymy: Hamleta, Borysa Godunowa, Tramwaj zwany pożądaniem i Wiśniowy sad, a z polskich teatrów Maskaradę i Marzenie Nataszy. Jeszcze we wrześniu będziemy mieli okazję zobaczyć przygotowany przez Instytut Teatralny przegląd finalistów Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – „Nówka Sztuka” zagości na deskach Teatrów Powszechnego i Żydowskiego z doborową prezentacją gorących polskich dramatów. A na koniec Warszawskie Spotkania Teatralne przygotowane przez Teatr Dramatyczny dostarczą dawkę najciekawszych spektakli z całej Polski.

Życzmy sobie wspaniałego sezonu, udanych premier i aby efekty artystyczne spełniły oczekiwania wszystkich. Do zobaczenia w salach teatralnych Warszawy!

autor: Benjamin Paschalski

 

.

Pod Paski

Littera nocet

Zobacz nasze autorskie cykle

Młode Sztuki

Jeden i Pół

Park Sztywnych

Park Sztywnych

.

Na Żywca

loża konesera